پرونده : تایپوگرافی | بخش اول

نوشته شده توسط شطرنجی در ۲۵ مرداد ۱۳۹۱

چندی پیش در مطلبی به عنوان دیباچه،از انتشار مطالب آموزشی در قالب پرونده هایی برای موضوعات مختلف خبر داده بودیم.اولین پرونده با موضوع تایپوگرافی انتخاب شد،که برای ورود به این بحث مهم،ابتدا به بیان خلاصه ای از تاریخچه ی ارتباط تصویری می پردازیم.با ما همراه باشید تا اولین بخش از پرونده ی تایپوگرافی را با هم مرور کنیم…

دیباچه

تاریخچه ارتباظ تصویری

  • غارها و صخره ها

هزاران سال پیش، انسان های نخستین تصویر حیواناتی که برای احتیاجات خود شکار می کرده را بر دیواره محل سکونتشان، یعنی در انتهای صخره غار نقاشی می کردند. آنان با اجرای اعمالی چون مراسم حمله به آن تصاویر، انگیزه خود را برای شکار فردایشان بالامی بردند.

دراین باره هلن گاردنر، محقق و تاریخ نویس معاصر چنین می گوید: شکارگر هنرمند آن روزگار، غالباً از سطوح نا منظم وطبیعی دیوارهای غار، برجستگی ها، فرورفتگی ها، شکاف ها و لبه های تیز آنها برای ایجاد تصویر حضور واقعی شکل های خود درآنجا به طرز ماهرانه ای استفاده می کرده است. از برآمدگی دیوار می توانسته است درچارچوب خطوط کناری یک گاو وحشی مهاجم برای نشان دادن بزرگی بدن این جانور استفاده کند.

شایع ترین نقوش در نقاشی های غار حیوانات وحشی(مانند گاومیش)،اسب،آهو و طرح هایی با دست انسان-شبیه نقاشی های انتزاعی-هستند.

هنرمند غارنشین اولیه به کشف این حقیقت نائل آمد که آمیزه هایی از موادی چون تنه و شاخسار های سوخته درختان، شیره گیاهان، چربی های حیوانی، خاک های رسی وآب می تواند رنگ هایی پدید آورد که تقریبأ پایدار و بادوام باشد. آن هنرمندان اولیه با چنین ابزار و موادی درجهت برآوردن نیازهای معنوی خود این نقوش زیبای حیوانی و خوش حالت را به تصویر در آوردند.در گذر زمان آموختند که موادی چون گل اخری قرمز و زرد،هماتیت (نوعی سنگ آهن)،اکسید منگنز و زغال نیز رنگ هایی متنوع تر پدید می آورند.

از آنجا که اجرای این آثار نه فردی، بلکه بطور دسته جمعی از سوی انسان های غارنشین اولیه کار شده است، برروی هیچ کدام ازاین آثار به جا مانده، اثری از امضاء یا نشانی ازهویت فردی هیچ هنرمندی دیده نمی شود. البته به جز موارد استثنایی که مثلاً اثری از پنجه دست بردیوار نقاشی شده به جای مانده که شاید بتوان آن را به عنوان جزیی از مراسمشان دانست.

جالب توجه ترین آثار نقاشی دیواری مربوط به دوره پارینه سنگی با قدمتی حدود ۳۰ هزار سال مربوط به غارهای آلتامیرا واقع درشمال اسپانیا و غارهای لاسکو واقع درجنوب فرانسه است.

قدیمی ترین آثار نقاشی یافت شده در ایران مربوط به دوران نوسنگی حدود ۸ هزارسال قبل از میلاد بوده که بر صخره های غار دوشه و در دره میرملاس در منطقه کوهدشت لرستان است. این صخره نگاره ها صحنه های رزم وشکار با تیر و کمان و حیواناتی چون اسب، بزکوهی و سگ را نشان می دهد که به شیوه ای ساده و ابتدایی و با ترکیبات مواد رنگی قرمز اخرایی، سیاه و اندکی زرد از سوی انسان های غار نشین با انگیزه اعتقادات جادویی آن منطقه کار شده است.

  

  

  

منبع بخشی از مطالب: روزنامه ایران، شماره ۳۸۱۵ به تاریخ ۲۷/۹/۸۶، صفحه ۲۰ (ایران زمین)


یک دیدگاه ارسال شده است.

دیدگاه‌تان را ارسال کنید ...